Jestliže jste pečlivě zvážili veškeré povinnosti a závazky spojené s mnohaletým soužitím se psem, smířili se s tím, že první rok přijdete možná o okrasné keře, boty, části nábytku a anglický trávník, jestliže jste vzali v úvahu, že příštích cca 12 – 13 let nebudete mít dovolenou, pak je možné přistoupit k problému kde a jaké štěně pořídit. Předpokládám, že máte vybrané plemeno TIBETSKÉ DOGY. Tak tedy:
Tibetská doga spadá do kategorie psů, u nichž je socializace naprostou nezbytností !!
Je to specifické plemeno, trochu svéhlavé, dost samostatné a určitě se jedná o OSOBNOST.
Nemůžete čekat poslušnost jako u služebních plemen a tvrdým drilem s tibeťanem nepořídíte.
A PRÁVĚ PROTO JE VÝBĚR CHOVU A ŠTĚNĚTE DŮLEŽITÝ!!!
Pečlivě vyberte chovatele, od kterých si štěně pořídíte. Nejlepší je osobní návštěva ještě před pořízením psa. Tam, kde narazíte na psy a feny zavřené v kotcích, agresivní psy, nebo vůbec neochotu majitele vám svá zvířata ukázat a informovat vás o všem, co vás zajímá – tam odtud rychle odejděte. Z takového chovu kvalitní jedinec bude jen stěží. Jestliže nemáte možnost se seznámit s chovatelem a jeho psy předem a přijedete si štěně rovnou vybrat, držte se několika důležitých zásad:
- Chtějte od chovatele vidět fenu – matku štěňat. Jestliže vám ji nebude chtít ukázat s výmluvami, že není ve formě, že se bojí o štěňata, nebo dokonce, že není vůbec přítomná, je něco velmi špatně! V takovém případě od tohoto chovatele štěně NE !
- Zkontrolujte v jaké formě jsou štěňata i matka. Samozřejmě, matka po vrhu a odchování štěňat není v srsti, ale jinak musí vykazovat všechny známky zdraví a dobré výživy a péče ze strany chovatele. Štěňata musí být čistá, mít jasné oči beze stop infekce, na zadečku nesmí mít nalepené výkaly a podobně. Je-li v chovatelské stanici více psů, je samozřejmé, že musí být také zdraví, čistí a bez parazitů.
- Chovatelská stanice, která chová velké množství různých plemen také nebudí důvěru. Patrně jde o množírnu, ne o kvalitní chov.
- Při výběru věnujte pozornost chování štěňat. Štěňata musí být čilá, veselá a přátelská. Jestliže se štěňata příchozích bojí, nejsou socializovaná a bude těžké to napravovat. Ještě horší je situace, kdy štěňata reagují bázlivě na chovatele! Na to pozor, tady je opravdu v nepořádku VŠECHNO! To samé platí o dospělých jedincích, například matce štěňat. Jestliže se bojí vlastního majitele, otočte se a jděte jinam!
- Dobrý chovatel, který se svým psům i štěňatům věnuje bude schopen vás informovat o povahách jednotlivých štěňat a může vám při výběru poradit, které z nich je vhodné a odpovídá vašemu požadavku (například, máte-li doma malé děti apod).
- Povaha štěněte se dá poznat i jednoduchými testy. Štěně, které se nechá obrátit na záda aniž by se bránilo bude určitě klidnější než to, které klade houževnatý odpor. Pozorujte je také při vzájemné hře. Dominantní jedinec ve smečce vyniká. Pověry o tom, že nejlepší a nejsilnější je štěně, které se narodilo první, o tom, že si máte vzít to štěně, které se k vám první přibatolilo, protože si vás „samo vybralo“ jsou skutečně jen pověrami.
- Samozřejmostí ze strany chovatele by měla být ochota poradit a pomoci, se štěnětem předat očkovací průkaz (nejlépe pas EU ), štěně musí být minimálně 3x odčervené a součástí štěněte je i smlouva. Ve vlastním zájmu a v zájmu zdraví vašeho budoucího psa vám chovatel musí předložit zdravotní dokumentaci obou rodičů. Vyšetření kloubů a loktů, vyšetření očí apod. Cena za štěně je věcí dohody mezi chovatelem a majitelem. Chovatel by vás měl seznámit s výstavními výsledky rodičů a předložit bonitační karty rodičů. I v případě, že otec štěňat není v majetku chovatele, slušný chovatel si před krytím vyžádá bonitační kartu partnera.
Autorka: Renata Žižková, chovatelka TD od r. 1994
________________________________________
Změna klubu zastřešujícího naši chovatelskou činnost:
Od roku 2021 rušíme členství v KTD ČR a přesouváme svůj chov pod KCHMPP. Důvodem jsou změny stanov a chovatelských podmínek v KTD, které se podle našeho názoru neslučují se zkvalitňováním chovu tibetských dog. Místo toho, aby docházelo ke zpřísňování podmínek chovnosti, tedy k výběru zdravějších a kvalitnějších jedinců do chovu, KTD chovatelské podmínky zjemňuje. V souvislosti se stále rostoucí populací TD v ČR považujeme toto rozhodnutí za krok zpět. O jednání, praktikách a důvěryhodnosti výboru KTD se raději nebudeme ani zmiňovat.
________________________________________
Aktualizovaná sekce články
________________________________________